2021 Elektrikli bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz, en iyi elekterikli bisiklet markaları hangisi

Elektrikli bisikletlerin gerçek avantajları tırmanma verimliliği, rüzgar direnci ve daha iyi menzildir. Örneğin diz ağrısı veya egzersize bağlı astım yaşıyorsanız, elektrikli bisikletler bisiklet sporuna yeni bir soluk getirebilir. Kız arkadaşınızı, eşinizi, çocuklarınızı veya ebeveynlerinizi bir gezintiye çıkmaya ikna edebilirler veya işe zinde gelmenizi sağlayabilirler. Elektrikli bisikletler, maliyet verimliliği ve sağlık yararları gibi, geleneksel bisikletlerle aynı faydaları sunar. elektrik bisikletler yeni trend ürünlerdir ve 2021’de onlara daha fazla satış ve ilgi bekleniyor. bakalım elektrikli bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz? ve en iyi elektrikli bisiklet markaları hangisidir

Elektrikli bisiklete ihtiyacınız var mı?

Elekterikli bisiklet ebike nasıl? alınır mı alırken dikkat edilmesi gerekenler tavsiyeler ve yorumlar

Elektrikli bir bisiklet ile sıradan bir bisiklet arasındaki tek fark, size sürüşünüzde yardımcı olacak pille çalışan bir motora sahip olmasıdır. Küçük bir dijital ekran, ilerledikçe daha düşük veya daha yüksek miktarlarda motor girişi arasında geçiş yapmanızı sağlar. Pedal çevirirken motordan efor seviyenizi eşleştirmesini – hatta ikiye katlamasını – isteyebilir ve sizi ilerletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Motorun devreye girmesi için pedal çevirmeniz gerekir ve elektrikli bisikletlerin saatte 25 km’den daha hızlı gitmemesi kanunen kısıtlanmıştır. Bu kısıtlamalar, bir lisansa ihtiyacınız olmadığı veya onu bir scooter gibi vergilendirip sigortalatmanız gerekmediği anlamına gelir. Bu, bir elektrikli bisikletle bundan daha hızlı gidemeyeceğiniz anlamına gelmez, yalnızca elektrikli bisiklet motor yardımının bu hızda kesileceği anlamına gelir. Daha hızlı gitmek istiyorsanız, daha fazla pedal çevirmeniz veya yokuş aşağı gitmeniz gerekecek. 15.5mph düz yolda gezinmek için iyi bir hızdır ve yokuş yukarı giderken nispeten çok hızlı hissedecektir. en iyi bisikletler 2021 sıralaması ve Bisiklet alırken nelere dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. veya bisan bisiklet mtx 7300 yorumları sayfasını gözden geçirin.

ebike Avantajları

 • ucuz ulaşım
 • sağlığa faydalı
 • Zorlanmadan uygun egzersiz yapmak imkanı
 • arkadaşlar ve aile ile zaman geçirmek için yararlı
 • daha fazla gezi
 • Tersiz işe gidip gelme
 • engelleri aşmak, sert yokuşları daha kolay çıkarsınız veya kolayca katlayıp otobüs ve metroya binersiniz

ebike dezavantajları

 • Önemli derecede yüksek fiyat ve ön yatırım gerekiyor
 • normal bisikletlerden daha ağırdır
 • Daha özel ve karmaşık parçaları var
 • Kafa karıştırıcı yasal statü, 0.25 kw ve 25 km/saati geçmeyen ve pedal ile yürüyebilenler normal bisiklete trafik yasalarına tabiidir

kullanımı nasıl?

En iyi elektrikli bisiklet, farklı insanlar ve farklı amaçlar için değişebilir. Sizin için neyin en önemli olduğuna, neyin hiç önemli olmadığına karar vermek ve alırken onlara dikkat edilmesi gerekiyor. Çok fazla model var, bu yüzden önce elektrikli bisikletinizi en sık nerede kullanacağınızı belirlemelisiniz. elektrikli bisikletler, kargo taşımacılığı, rahat seyir, patika sürme, dağ bisikleti, yokuş aşağı, çocuk taşımacılığı, yol bisikleti, kum ve kar (yağlı lastik) sürme, seyahat ve şehir içi ulaşım gibi farklı türden faaliyetlere yöneliktir. Mağazaya girmeden önce kendinize sormanız gereken soru, tercih ettiğiniz oyun alanının ne olacağıdır.

Sürüş şekli nasıl?

İki ana tip elektrikli bisiklet vardır. En yaygın olanı (pedallı)pedelec olarak adlandırılan şeydir. Bu tür bir sistem, sürücünün pedal çevirmesini izler ve otomatik olarak belirli bir miktar motor yardımı ekler – genellikle hız, kuvvet ve hıza bağlı olarak. Çoğu ülkede, motorun çıkışı düzenlenir ve 250 W ile sınırlıdır ve maksimum hız 25 km / saate kadardır. Bu hıza ulaştığınızda motor otomatik olarak kapanır. 45 k / s hıza ulaşabilen hızlı, yüksek performanslı elektrikli bisikletler de vardır, ancak kullanıcıların özel bir ehliyet, plakalar ve sigortaya sahip olmaları gerekir. Yönetmelikler her ülkede farklılık gösterir, bu nedenle yerel mağazanızdan ayrıntıları sormanız önemlidir. Sonra “çevir ve git” adı verilen bir başka tür var. Bu, motordan gelen yardımı tetiklemek için sürücü tarafından bir anahtarın kullanıldığı yerdir. genelde bu özelliğe sahip olan bisikletler scooter ve motor kategorisine giriyor.

En iyi elektrikli bisiklet Motor yeri?

2021 yılnda Türkiye’de satın alınabilecek yüzlerce farklı elektrikli bisiklet var. Dağ bisikletleri, yol bisikletleri, şehir bisikletleri, katlanır bisikletler ve hibrit bisikletlerin hepsinin elektrikli versiyonları vardır. Satın almak istediğiniz elektrikli bisikletin türü ne olursa olsun, dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli bir nokta motorun bisiklet üzerindeki konumudur. Bu, bisikletin kullanım şeklinden taşınmasının ne kadar kolay olduğuna kadar her şeyi etkileyebilir. Orta göbek motorları daha pahalıdır, ancak daha yumuşak bir sürüş sunuyorlar.

Ön göbek motorları

Ümit salcano, Kron, carraro bisan Kuba City, Volta, Arora, Skyjet ve RKS

Bu motorlar ön tekerlek göbeğine yerleştirilmiştir. Katlanabilen bisikletlerde ve daha ucuz ve uygun elektrikli bisikletlerde (tipik olarak 10000 tl altında fiyatları var) yaygındır.

Artılar

 • Motor, tahrik zincirinden ziyade doğrudan tekerleğe güç sağladığından zincir halkalarını aşındırmaz.
 • Vitesleri sürüş tarzınıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz (örneğin, daha fazla düşük vites seçeneği tercih ediyorsanız).

Eksiler

 • Ön taraf arkadan daha ağır olduğu için bisiklet dengesi bir sorun olabilir
 • Taşıma için ön tekerleği çıkarmak zor
 • Ağırlığınızı düzgün dağıtmazsanız dik yokuşlarda ön tekerlek kayabilir
 • Tekerlek sizi itmek yerine öne doğru çeker. biraz sarsıcı hissedebilirsiniz.

Arka göbek motorları

motor pil fren vites nelere dikkat etmeliyiz

Bunlar arka tekerlek göbeğinde bulunur. Ayrıca fiyatları daha da ucuzadur

Artıları

 • Arka güç, ön göbek gücünden daha doğal hissediyor
 • Motor, zinciri merkezi göbek motoru kadar çabuk aşındırmamalıdır.
 • Vitesleri özelleştirmesi kolaydır.

Eksileri

 • Özel olarak tasarlanmış bir arka tekerleğe ihtiyacınız var.
 • Taşıma için arka tekerleği çıkarmak zor
 • Ağırlık dağılımı, özellikle de pil arka tarafa yerleştirilmişse ve bisikletin ön süspansiyonu yoksa bir sorun olabilir. Sürücü dahil ağırlığın neredeyse tamamı arka tekerleğin üzerinde.

Orta göbek motorları

hangi motor yeri en iyi 2021

Orta göbekli veya orta motorlu elektrikli bisikletler, tipik olarak diğer tiplerden biraz daha pahalıdır. Yine de, daha iyi denge ve sürüş sırasında daha doğal bir his gibi bazı önemli avantajları var.

Artı

 • Daha dengeli ağırlık dağılımı
 • Arazi sürüşü için en iyisi, çünkü ağırlık merkezi ön veya arka göbek motorlarına göre daha düşüktür.
 • Tekerlekleri kolayca özelleştirebilir, değiştirebilir veya değiştirebilirsiniz.
 • Tekerlekler, nakliye için kolayca çıkarılabilir.

Eksi

 • Dişli kurulumunu bu kadar kolay özelleştiremezsiniz. Aynakol (pedallar ve ön zincir halkası) değiştirilemez, ancak arka göbek üzerindeki kaseti (dişliler) değiştirebilirsiniz, böylece tamamen sınırlı kalmazsınız
 • Tahrik zinciri daha hızlı aşınabilir.

Elektrikli motor sistemi nedir?

Kuşkusuz elektrikli motor, bir elektrikli bisikletin en önemli parçasıdır. buna dikkat etmeliyiz ki elektrikli bisiklet üreticileri, motorlarını üçüncü taraf tedarikçilerden alıyorlar ve bisiklette kullandıkları motorun marka ve özellikler çok önem taşıyor. Giant, Canon ve Raleigh gibi ünlü markalar, elektrikli bisikletlerini Bosch veya Yamaha gibi motor üreticilerinin motorlarıyla donatacak ve onları bir lityum iyon pil ve bir dijital kontrol ekranıyla eşleştirecek. Birleşik Krallık’ta bulunan orta göbekli elektrikli bisiklet motorlarının neredeyse tamamını test ettik ve kalite farkı çok büyük.

 • Bazı elektrikli bisiklet motorları, hafif bir eğimde bile sizi güçlendirmek için yeterli güce sahip değildir.
 • En iyi elektrikli bisiklet sistemleri, en kötülerin iki katına kadar daha iyi performanslı olabilir.

Pil boyutu ve şarj süresi nasıl?

ebike’ler, tipik olarak 250W ile 500W arasında değişen farklı boyutlarda pillerle birlikte gelir. Pilin boyutu, tek bir şarjla ne kadar ileri gidebileceğinizi ve ihtiyacınız olduğunda motorun size ne kadar yardım edebileceğini etkiler. 250W’lık bir batarya, sizi düz yolda 400W’lık bir bataryaya kadar götürmez ve yol yukarı doğru bakmaya başlarsa size o kadar yardımcı olamaz. Dağlık bir bölgede yaşıyorsanız veya bisikletinizi çok sayıda tepede sürmeyi planlıyorsanız, daha yüksek vatlı bir pil seçmeye değer. birde akü‘nün şarj olması için şarj süresi var onada dikkat etmek gerekiyor.

Değiştirilebilir bir pili var mı?

Lityum iyon piller zamanla bozulur ve birkaç yıllık yoğun kullanımdan sonra, uzun sürmediğini veya sizi eskisi kadar uzağa götürmediğini fark edebilirsiniz. Aslında, bir pilin garanti uzunluğunun bisikletin geri kalanından çok daha kısa olması yaygındır. Bu nedenle, pili değiştirilebilir bir elektrikli bisiklet seçmek inanılmaz derecede önemlidir. Aksi takdirde, mağazadan çıktığınız anda saat bisikletinizin kullanım ömrünü uzatıyor demektir. 1.500 poundun üzerinde olan çoğu elektrikli bisikletin değiştirilebilir bir bataryası vardır, ancak daha ucuz bisikletler olmayabilir. Satın almadan önce kontrol ettiğinizden emin olun ve ayrıca yedek pillerin maliyetini de kontrol edin. Bazıları neredeyse yeni bir bisiklet kadar pahalı olabilir. Lityum iyon piller, birçok insanın bisikletlerini sakladığı bir baraka veya garaj gibi soğuk ve nemli koşullarda saklandıklarında da daha hızlı bozulur. Kolayca çıkarılabilen bir pil, bisikletten ayrı olarak daha uygun bir yerde kolayca saklama özelliğine sahiptir.

Normal Bisiklet alırken dikkat edilmesi gereken diğer özellikler

 • Destek Seviyeleri: Farklı bisikletler biraz farklı kurulumlara sahiptir, ancak çoğu düşük, orta ve yüksek yardım modlarına eşdeğer bir seçenek sunacaktır. Bunlar genellikle girişinizle eşleşen bisiklete eşittir, girişinizin bir buçuk katını verir veya ikiye katlar.
 • Görüntüleme birimi(Display Unit): Kontrol ekranı genellikle gidonun üzerine oturur ve siz ilerledikçe yardım seviyesini ayarlamanıza izin verir. Testlerimizde bazılarının diğerlerine göre daha net ve hareket halindeyken kullanımının daha kolay olduğunu gördük.
 • Çerçeve(Frame) boyutu: En yaygın bisiklet satın alma hatalarından biri, büyük veya küçük bir şasidir. Gidon için çok uzağa uzanmanız gerekiyorsa veya rahat bir sürüş pozisyonu bulamıyorsanız, bisiklet keyfinizi mahvedebilir. Bir bisiklet satın almadan önce daima yerel bisiklet mağazanızda bir bisiklet sürmeyi deneyin ve sizin için doğru çerçeve boyutunu bulmak için üretici yönergelerini kontrol edin.
 • Frenler(Breaks): Elektrikli bisikletlerin artan ağırlığı, iyi bir fren setine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. elektrikli bisiklet frenleri, normal bir bisikletteki frenlerden farklı değildir. Bakmakta olduğunuz bisikletin türüne bağlı olarak, aşağıdaki fren sistemlerinden birine sahip olacaktır:
  • V-Fren: Touring ve off-road bisikletlerinde yaygın olan bu kartuşlar, kolayca değiştirilebilen kartuşlarla birlikte gelir.
  • Konsollar(Cantilevers): V-frenlere benzer, ancak aralarında yalnızca bir kablo vardır, bu da çamurla tıkanma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir. Off-road sürücüleri için iyi bir seçenek.
  • Kaliper frenler: yolda veya yarış bisikletlerinde yaygın olan bu frenler, V-frenlerden veya Konsol frenlerinden biraz daha küçük ve daha hafiftir.
  • Disk frenler: Profesyonel bisiklette giderek daha popüler hale gelen disk frenlerin temel avantajı, ıslak koşullarda artan durdurma güçleridir. Bu frenlerde, kablo diskli frenler ve hidrolik disk frenler gibi çeşitli türler var, Hidrolik frenlerin fiyatları daha yüksektir.

Giriş seviyesi ebikeler, Shimano veya Tektro gibi markaların fren sistemlerine sahip olması muhtemeldir. SRAM ve TRP daha yaygın olarak bulunur, ancak özel olarak değil, daha pahalı bisikletlerde bulunur.

Elektrikli bisiklet dönüştürme kitleri

Elektrikli bisiklet dönüştürme kitleri

ebike dönüştürme kitleri, nispeten düşük bir maliyetle satın alınabilir ve elektrikli bir bisiklete dönüştürmek için standart bir bisiklete takılabilir. Fiyatlar yaklaşık 500-5000 tl arası farkli fiyat aralıkalrada satılıyor. Tipik olarak, mevcut bisikletinize uyacak şekilde bir elektrik göbeği, bir pil ve bir ekran ünitesi olan bir ön veya arka tekerlek elde edersiniz. Kendinize uymaları nispeten karmaşıktır, ancak sıfırdan tamamen yeni bir bisiklet satın almaktan daha ucuz bir seçenek olabilir.

Elektrikli bisiklet markaları

Ümit salcano, Kron, carraro ve bisan gibi Türkiye’deki tüm büyük bisiklet üreticileri elektrikli Bisikletler de satıyorlar. Kuba City, Volta, Arora, Skyjet ve RKS gibi bazı markalarda genelde elektrikli bisikletlere odaklanmışlar. Farklı elektrikli bisiklet türlerini denemek istiyorsanız, bu perakendecilerden herhangi biri veya yerel bisiklet mağazanız harika bir yerdir. büyük bisiklet üreticilerinin çoğunun artık elektrikli bisiklet yelpazesi de var.

Son Haber: Samsung Galaxy A72 Akıllı telefen 2021 2 nisanda piyasada

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.