Hobi tavsiyeleri


Çoğu insan gibi, sizi meşgul eden ve çalışma saatleri dışında eğlenmenize yardımcı olan en az bir hobiniz vardır. Ahşap işleri yapabilir, soyut sanatlar çizebilir, yoga ile esnekliğinizi artırabilir veya gece gökyüzündeki yıldızların desenlerini çizebilirsiniz.

Yıllar önce, bir bilardo masası düzeltmek veya almak istiyordum, bir bilardocu arkadaşıma anlattım, boş zamanlarının çoğunu kendi evinin altkatındaki bilardo masasının naşında geçiren arkadaşım, mükemmel bir soruyu sordu:

Bilardo masası düzeltmek mi , yoksa bilardo oynamak mi istiyorsunuz?

bu mükemmel bir soruydu çünkü o zamanlar takıntılı olan hobim hakkında benim için neyin önemli olduğunu, sınırlı paramı nasıl harcamak istediğimi ve belki daha da önemlisi, daha da sınırlı zamanımı nereye koymak istediğimi düşünmeye zorladı. (Görünüşe göre bilardocu olmak istedim – o masayı hiç yapmadım. Bir kulübe katıldım bir kaç kere oynadım, o kader.)

bir ara bazı iş arkadaşlarım vardı hafta sonları fotoğrafçılık turuna çıkarlardı, bende çok seviyordum ve fotoğrafçılığa çok meraklanmıştım ve bir profesyonel fotoğraf makinesi almayı düşünüyordum. almadan önce oturup düşündüm, ben gerçekten fotoğrafçılığı mı seviyorum, yoksa fotoğrafçılık turlarını mı? biraz kendi kendime düşündüm, fotoğraf makinesi almaktan vaz geçtim, ara sıra çoluk çocuk ile beraber günübirlik turlara katılıyoruz ve istediğim fotoğrafı’da telefonumla çekiyorum.

şimdi ne kader pinti olduğum aklınıza gelebilir, ama bir sürü başka hobilerim de var ve onları almışımdır(en azından bir bisikletim var).

tamam kararlısınız ve bir cihaz almaya kesin karar verdiniz, o zaman almadan önce kendinize ikinci soruyu sorun:

Hangi masraflar buna değer hangileri değil?

Herhangi bir spor veya hobinin peşine düştüğünüzde, paranızı nereye harcayacağınıza karar vermek zor olabilir. İlk cazibe, şimdi en iyi teçhizatı satın almaktır. Ama deneyimlerimden öğrendim ki, en iyi teçhizatın, eğer onu kullanacak kadar yetenekli değilsem değersiz olduğunu. Yeni bir eğlenceye para harcamadan önce şunları göz önünde bulundurun:

Hedeflerinizi bilin. Amacın ne? Ne tür fotoğraflar çekmek istiyorsunuz? Veya bir bisiklet satın almak istiyorsanız, hedefiniz nedir? İşe beş mil ileri bir geri gidip gelmek ister misin? Yüz mil sürmek için antrenman yapmak ister misin? Sadece çocuklarla oynayacak bir şeyler mi arıyorsunuz? Gerçekçi ol. Dürüst ol. Kararınızı yönlendirmeye yardımcı olması için yanıtlarınızı kullanın.
Kendini geliştir. Başlarken fotoğraflarımın kalitesini beğenmedim, bu yüzden birçok insanın yaptığı şeyi yaptım: Soruna para attım. Pahalı filtreler ve lensler satın aldım. Photoshop satın aldım. Bunların hiçbiri yardımcı olmadı. Görüntülerim hala berbat görünüyordu. Yardımcı olan şey, bir toplum kolejinde fotoğrafçılık kursuna 150 dolar harcamaktı. Amatör bir fotoğrafçı, yeni bir lens satın almaktansa bir fotoğrafçılık dersi (veya üç) alarak parasının karşılığını çok daha iyi alacaktır.
Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın. Çoğu zaman insanlar, ekipmanın bir şeyde – golf, fotoğrafçılık, her neyse – becerilerini artıracağına inanırlar, ancak aslında kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak pratiktir. Topa doğrudan tişörtün üzerinden vuramazsanız pahalı bir sürücü satın almanın hiçbir anlamı yoktur. Birkaç bin topa vurduğunuzda (veya birkaç bin fotoğraf çektiğinizde), yeni ekipmanın güçlü yönlerinizi nasıl daha da geliştirebileceğini düşünmeye başlayabilirsiniz.
Bir satış elemanından tavsiye almayın. Evet, konu hakkında çok şey biliyor ama genel olarak birincil amacı bir şeyler satmak. Daha fazlasını almanı istiyor. Bunun yerine, araştırmakta olduğunuz ekipmanla ilgili size tavsiyelerde bulunabilecek bir arkadaş bulun. Google kullan. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, satın alma işleminizle ilgili bir menfaati olmayan birinden bunu alın. Araştırmanızı yaptıktan sonra, bir satış temsilcisinden yardım isteyin.
Bir arkadaştan ödünç al. Kris’in kız kardeşi nasıl örüleceğini öğrenmek isteyebileceğini düşündü. Tiffany, bir grup ekipman satın almak yerine, denemek için Kris’in örgü iğnelerinden ödünç aldı. Hobiyi üstlendi, ancak önce Kris’in eşyalarını ödünç alarak, kendi parasını toparlamadan önce işin iplerini öğrenmeyi başardı.
Kullanılmış ekipmanı düşünün. Craigslist veya eBay’i kontrol edin. Şehrinizde bir kullanılmış ekipman satıcısı bulun. Sabırlıysanız ve ne aradığınızı biliyorsanız, genellikle yüksek kaliteli ürünleri ucuza bulabilirsiniz. Yakın zamanda bir arkadaşım, sabırlı olduğu ve kullanılmış satın almaya istekli olduğu için şık bir kalp atış hızı monitöründen% 33 tasarruf etti.
Kira! Birçok spor ve hobi için, kiralama, üst sınıfın tadına bakmanın harika bir yoludur. Ne sıklıkla tüplü dalış yaparsınız? Kayak? Çoğunlukla kullanılmayan bir ekipman satın almak yerine, ihtiyacınız olduğunda kiralamayı düşünün. Bu sadece size yer kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede daha ucuz olabilir. Kiralamak, satın almadan önce denemenin iyi bir yoludur.
Daha fazla eşya satın alarak yapılan bir hobi veya spora dikkat edin. Süslü ekipman her derde deva değildir. Çoğu hobi ve sporda beceri daha önemlidir. Beni yanlış anlamayın – iyi ekipman, oyunlarınızı daha keyifli hale getirebilir. Ancak, biraz deneyim kazanana kadar hangi ekipmanın masrafa değer olduğunu bilmek zordur.

Fotoğrafçılık eğitmenim bize şöyle derdi: “Profesyonel bir fotoğrafçı, berbat bir tek kullanımlık fotoğraf makinesinden harika fotoğraflar çekebilir. Ancak 5000 dolarlık bir kamera, yeni başlayanların daha iyi fotoğraflar çekmesine yardımcı olmaz. ” Bu fikir sadece fotoğrafçılık için geçerli değil – örgü örmek, bisiklete binmek ve hatta koşmak için de geçerli.

Araba

Araba yorumları

Araba nasıl?

araba alırken nelere dikkat edilmeli

araba fiyatları

Motor

Motor yorumları

Motor nasıl?

Motor alırken nelere dikkat edilmeli

Motor fiyatları

Bisiklet

Bisiklet yorumları

Bisiklet nasıl?

Bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli

Bisiklet fiyatları

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.