2021 Bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz


 1. bisiklet parçaları ve aksesuarları tanımı
 2. Fiyat ve Bütçet
 3. Bisikletin türleri(dağ, yol, şehir, katlanır, elektrikli ve …)
 4. Yenisini alsam mı yoksa ikinci ele mi?
 5. Bisikletin boyutu(çerçeve, oturma, pedal, gidon).
 6. Doğru tekerlek boyutu
 7. Dayanıklılığı, kadrosu ve diğer malzemeleri
 8. Fren sistemleri(v-fren, disk-fren, hidrolik fren)
 9. vites seçimi
 10. amortisör ve süspansiyon sistemi
 11. Hangi Gidon sizin için daha iyi?
 12. Test Sürüşü yapın!
bisiklet alırken dikkat edilmesi gereken şeyler

Bisiklet özgürlüktür, onlarla egzersiz, ulaşım ve meditasyonu aynı anda yapabilirsiniz, ama önce bir bisiklet almanız şart.

Çocuğunuza veya kendinize bisiklet almak istiyorsunuz başınızı bir bisikletci dükkanına sokmadan önce, biraz bisiklet alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmeniz gerekiyor. bisiklet almadan önce en azında aşağıdaki sorulara kendiniz cevap bulmalısınız:

 • bisikleti nerede kullanacağım?
 • hangi parçalarına daha çok dikkat etmeliyim?
 • bisiklet ile ne kadar zaman harcamak istiyorum?
 • nereden alabilirim?

En çok talep gören bisiklet türler ve fiyatları konusunda gerçek kullanıcıların tavsiye, öneri ve yorumlarını bir yere toplayıp size sunuyoruz. en iyi fiyat/performans bisiklet önerilerimiz kısmında 2021’de alınabilecek 5 bisiklet tavsiyesi görebilirsiniz

Yükseltme zamanı geldiğinde, mükemmel bisikleti seçmek bazılarımızın kafasını karıştırır. nelere dikkat etmeliyiz? hangi marka ve model bizim için uygundur? bulduğumuz ilk bisikleti seçmek yerine önce bu soruların cevabını araştırırsak daha sağlam seçim yapabiliriz, özellikle de ilk bisikletiniz olduğunda. Sağlam bir tasarıma ve ek özelliklere sahip profesyonel bisikletler aramak asla kolay değildir.


Bisiklet tavsiyesi 2021

Bisiklet parçaları ve aksesuarları Tanımı

kadro sele ön takım gidon teker tekerlek vites fren parçaları tanımı
 • Kadro: Bisikletin ana Gövde veya çatısı Çatı
 • Sele: oturma bölgesi
 • Ön Takım: maşa ve gidon
 • Teker
 • Vites
 • Fren

Fiyat ve Bütçe

bisiklet fiyatları 200 liradan başlar araba fiyatına kader gider. önce butçenizi belirlemelisiniz, sonra o butceye uygun diğer dikkat edilmesi gerekenleri araştırmanız gerekiyor. bu yazının devamını ukuyup butçenize uygun ve sizeuyumlu en iyi bisikleti bulabilirsiniz veya 2021 için en iyi fiyat/performans bisiklet önerilerimize göz ata bilirsiniz. bu kategoride yerleşen bisikletler 1000 – 3000 tl arasında fiyata satılan bisikletlerdir

Bisiklet türleri(dağ, yol, şehir, katlanır, elektrikli ve hibrit bisiklet)

İlk önce ne kadar ve nerede süreceğinizi düşünün, o yapacağınız sürüş türünü belirler. meselsa Bisikletinizle gidip gelmeyi planlıyorsanız ve sık sık toplu taşıma araçlarına binip inmeniz gerekiyorsa, en iyi seçeneğiniz bir katlanir bisiklet olacaktır.

Kaldırım sürüşü, engebeli yollar, toprak yollar ve asfalt olmayan araziler için uygun bisikletler vardır. Ve daha ilginç hale getirmek için başka biriyle birlikte sürmek için tasarlanmış tandem bisiklet var.

Son araştırmalara göre şehirlerdeki bisiklet paylaşım sistemlerinede standart ve yol bisikletlerinin sayısında %10’luk, yolcu sayısında %12 artış var.

bisikletinizi engebeli yollarda sürmek istiyorsanız ise, bir dağ bisikleti için hazırsınız demektir. Dağ bisikletleri ile yolunuz boyunca kayalar, su birikintileri, çalılar, kırık dallar ve belki de çukurları daha kolay ve bisikletinize hasar gelmeden geçebilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bisikletiniz var. Toprak yolları mükemmel şekilde idare eden dağ bisikletlerinden, sıradan sürücüler ve işe gidip gelmek için tasarlanmış bir şehir bisikletine ve hatta ekstra güç isteyenler için bir elektrikli bisiklete kadar. Özellikle daha önce hiç bisiklet satın almamış yeni başlayanlar için her şey bir tercih ve performans meselesidir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Elektrik bisiklet bir göz atın.

Yol bisikleti Tavsiyesi: Yol bisikletleri hafiftir ve uzun mesafe ve hızlı sürüş için mükemmeldir. Maceraya sürmekten ziyade tur ve zindelikten hoşlanıyorsanız, bir yol bisikletini tavsiye ederiz. Bir yol bisikleti genellikle daha hızlı gitmek için aerodinamik özelliklere sahiptir. Ayrıca kontrollü gezinme ve denge için daha iyi tutma çubuğu konumlandırmasına izin verirler.

Dağ bisikleti Önerisi: Dağ bisikletleri, hardtail ve cross country’den serbest sürüşe kadar çok yönlü versiyonlara sahiptir. Bunlar standart yol bisikletlerinden daha sağlam ve dayanıklıdır. Bu nedenle, arazi sürüşü için üretilmiştir. Bir dağ bisikletinin frenleri, tekerlekleri, selesi ve vites değiştirme sistemi, düz olmayan yüzeylerde güçlü performans ve daha iyi direnç sağlar.

Hibrit bisiklet Tavsiyesi: Dağ ve yol bisikletleri arasında bir yere düştüklerinden işe gidip gelmek için mükemmel hibrit bisikletler. Bir hibrit bisikletle, bir dağ bisikletinin sağlamlığına ve bir yol bisikletinin konforuna sahip oldukları için her iki dünyanın da en iyisini sunar. Bir hibrit bisikleti diğerlerinden ayıran özellik, daha uzun dişli ve şasisidir. Geniş vites yelpazesi ve dayanıklı pedallar işe, okula ve diğer yerlere gidip gelmeyi kolaylaştırır.

Elektrikli Bisikletler Tavsiyesi: elektrikli bisikletler şarjolabilen pilleri sayesinde pedal çevirmenize yardımcı olur ve daha keyifli sürüş ve daha uzun menzil sağlar.

alirken dikkat edilmesi gerekenler-nelere dikkat etmeliyiz

Ya elekterikli bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz? Elektrikli bisikletlerin gerçek avantajları tırmanma verimliliği, rüzgar direnci ve daha iyi menzildir. Örneğin diz ağrısı veya egzersize bağlı astım yaşıyorsanız, elektrikli bisikletler bisiklet sporuna yeni bir soluk getirebilir. Kız arkadaşınızı, eşinizi, çocuklarınızı veya ebeveynlerinizi bir gezintiye çıkmaya ikna edebilirler veya işe zinde gelmenizi sağlayabilirler. Elektrikli bisikletler, maliyet verimliliği ve sağlık yararları gibi, geleneksel bisikletlerle aynı faydaları sunar. en iyi elektrikli bisiklet

Yenisini alsam mı yoksa ikinci el Bisiklet mi?

Arada bir, bir araç satın almayı düşündüğünüzde, daha düşük bir fiyata ikinci el bir araç satın alma düşüncesi cazip geliyor. Yanılıyorsam düzeltin, ancak kullanılmış bir bisiklet satın almak bütçe için mükemmel bir yoldur, özellikle de macera sürmek için sağlam bir bisiklet istediğinizde.

Bir ikinci el bisiklet almak istiyorsunuz ise, bisikletin aktarma organlarını öğrenmek çok önemlidir. Denge ve hızdan ödün vermeden bisikleti ileriye taşımaktan sorumlu olan aksamlar söz konusudur. Aktarma organları kranklar, zincir, arka dişliler, ön dişliler ve vites değiştiricilerden oluşur. Bisikletin durumu ne kadar eski olursa olsun, aktarma organları zorlanmadan vites değiştirebilmelidir.

aktarma aksamının belirli parçalarının ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini bilmek, ne kadar para harcayacağınızı anlamanın iyi bir yoludur. eğer 2. el bisiklet alıp masraf yaptıktan sonra yeni bir bisiklet fiyatına mal olacaksa, kullanılmış bir bisiklet alımının hiçbir değeri yoktur.

kranklarda, zincir halkalarında ve kasette küçük aşınma ve yıpranma olursa sorun olmaz. Bama dikkat etmelisini ki, aktarma organlarının bir parçası hasar görürse ve değiştirilmesi gerekirse, muhtem diğer parçalar da ha bugün ha yarın değişmesi gerekecek. Bu nedenle, her bir bileşenin yakından incelenmesini öneriyoruz ve değşmesi gereken veya değişmiş parçası varsa tavsiye etmiyoruz.

Aktarma organlarının ardından fren sistemini, tekerlekleri ve süspansiyonu incelemelisiniz. Tüm bunlar kontrol edilip yapılırsa ve yine de bisiklet bir tür gıcırtı sesi çıkarırsa, ön frendeki yatakların sabit olup olmadığını kontrol edin. Farklı bisiklet sesleri farklı potansiyel kusurlara işaret ettiğinden, küçük bisiklet hatalarının bile farkında olmak her zaman yararlıdır.

Boyutu(çerçeve, oturma, pedal, gidon).

Bisiklet alırken Bisikletin boyutunun uygun olduğuna dikkat etmeliyiz, çünkü yanlış boyutta bisiklet aldığınızda, kendinizi her zaman rahatsız hissedecek ve uyum sağlamada yavaşlayacaksınız. Boyun ağrısına, sırt ağrısına ve diğer stres yaralanmalarına neden olabilir. hatta denge kaybı, yavaş sürüş hızı ve sık düşmelere neden olabilir.

Doğru bisiklet boyutu ayak problemlerini ve sertliği önleyebilir. Bu nedenle, karar vermeden önce her bir bisiklet bileşenini dikkate almalısınız. dikkate alması gereken bileşenler şunlardır:

 • Çerçeve boyutu
 • Oturma Selesi
 • Pedal konumu
 • Gidon yüksekliği

İlk adım, iç dikiş ölçümünden başlayarak vücut ölçülerinizi almaktır. Rahat bir sürüş pozisyonu için bacaklarınuzunluğudur. sele yüksekliğini ve pedalı ölçmek için ayağınız veya dizlerinizin boyutunu bilmeniz gerekiyor.

Diğer konu, koltuk açısı ayarıdır. Çoğu dağ ve hibrit bisiklet sürücüsü, daha iyi bir duruş ve dik bir sırt pozisyonu için koltuklarının yere paralel olmasını ister. Koltuğunuzun öne/arkaya doğru pozisyonda olması diz kapağı, omuz ve boyun ağrısını önler.

Çoğu bisiklet, ayarlanabilir gidon yüksekliğine sahiptir, ancak sabit tasarımlı bisikletlerde doğru oturuşunuzu belirlemeniz gerekir. Dürüst olmak gerekirse, sabit gidonlu bisikletlerin ayarlanabilir olanlardan çok daha sağlam olduğunu buldum. Ancak, bisiklete binen birden fazla kişi varsa, ikincisi kesinlikle işe yarar.

Gidon, koltuğunuzla aynı yükseklikte olmalıdır. Bu, öne doğru eğilirken anormal bir arkaya eğilmeye engeller. Bu ölçüm, yarış veya macera gezileri sırasında profesyonel bisikletçiler için geçerlidir. Ancak sıradan sürücüler için gidonun koltuktan biraz daha yükseğe uzanması gerekir.

İdeal bisiklet boyutunu belirledikten sonra bakabileceğiniz birçok şasi boyut tablosu vardır. Bisiklet kadro boyutunu hesaplamanıza yardımcı olacak bir şey istiyorsanız, doğru kadro boyutunuzu anlamak için internette olan uygulamaları kullana bilirsiniz .

Basit bir deyişle, en rahat olduğunuz bisiklet türüne karar verdiğinizde, uyumu belirlemek kolaydır. Koltuk ve gidondan pedala kadar bisikletin her parçası önemlidir. Sadece bisikletin üzerinde durmak ve kaba ölçümler yapmak yeterli değildir.

Doğru Tekerlek Boyutu

Hangi tekerlek boyutuyla çalışabileceğinizi bilmek, ideal bisiklet seçeneklerinizi daraltmanın önemli bir faktörü olacaktır. Bisiklet satın almaya yeni başladıysanız. Bisikletlerin sürüş türünüze göre çok yönlü tekerlek boyutları sunduğunu söylemeye gerek yok. bu boyutlar arasında ne fark var ve sürüşü nasıl etkiler, anlamak için en yaygın olan çeşitli tekerlek boyutları hakkında bilmeniz gerekenler burada.

650c veya altı: Küçük boylu çocuklar ve bisikletçiler için, 650c veya daha küçük tekerlekli bisikletlerde tavsiye ederiz. Doğru uyumu kolayca bulamayanlar için bu tekerlek boyutunda en iyi şekilde çalışan çok sayıda yol ve hibrit bisiklet vardır. Yükseklik olarak 5’4″ in altındaysanız, 650c tekerlek boyutu size mükemmel şekilde uyar.

700c: Standart bir boyut arıyorsanız, 700c tekerlekli bir yol veya hibrit bisiklet tavsiye ediyoruz. “C”, çap olarak ölçülen perçinleri ifade eder. Bu boyut mükemmel çünkü çoğu bisikletçiye uyuyor ve düz yüzeyler için doğru dinamiklere sahip.

26 inç: Eskiden çoğu dağ bisikleti 26 inç tekerlek boyutuyla gelir. Özellikle yetişkin dağ bisikletleri için bu tekerlek boyutu en fazla dayanıklılığı ve konforu sunuyordu. Ancak, şu an itibarıyla, dağ bisikletiniz için 26 inçlik bir tekerlek boyutu bulmak neredeyse imkansız.

27,5 inç: 27-5 inçlik bir tekerlek boyutu, 26 inç ve 29 inç işaretleri arasında yer alır. Tıpkı hibrit bir bisikletin bir dağ ve yol bisikletinin en iyi kombinasyonu olması gibi, bu tekerlek boyutu da 26 ve 29 inçlik bir tekerlek boyutu için en iyisi. Bu tekerlekler tutarlı bir hız sunar. Dengeden ödün vermeden kalıcı hızlanma gücünü korur. Ayrıca 27-5 inçlik jantlar, 29 inçlik jantlardan daha iyi idare edilir ve 26 inçlik jantlardan daha dayanıklıdır.

29 inç: Bu tekerlekler ileriye doğru hareket ederken yavaş hissedebilir, ancak tutarlı ve yumuşak bir sürüş için yavaş yavaş hız yakalarlar. Engelleri aşmak ve zorlu arazide yuvarlanmak için verimli bir şekilde dengelenmiştir. Araştırmalar, profesyonel bisikletçilerin çok daha dayanıklı oldukları için 29 inçlik araçları tercih ettiğini ortaya koydu.

Dayanıklılığı, kadrosu ve diğer malzemeleri

Çerçeve malzemesinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmediğinizde bisikletin ömrünü nasıl bilebilirsiniz? Bisikletler hem rekabet hem de eğlence amaçlı tasarlanmıştır. Hem hafif hem de dayanıklı bir bisiklet bulabilir veya bunlardan birini bulabilirsiniz.

Çerçeve malzemelerinin her birinin artıları ve eksileri var, aşağıdaki kılavuzun yardımıyla birini diğerinden ayırt edebilmelisiniz:

Alüminyum: Bir bisiklete baktığınızda alüminyumdan yapıldığını anlarsınız. Ve dışarıdaki çoğu bisiklet için durum budur. Dayanıklı çerçeve ve ucuz fiyat etiketi, onu yeni başlayanlar ve profesyoneller arasında popüler bir seçim haline getirir. yeni gelişmiş alüminyum türleri, darbeye daha dayanıklıdır.

Karbon Fiber: karbon fiber çerçeveyi ağır hizmet tipi ve kırılmaz hale getirebilir. Dağ bisikletleri için tasarlanmış bir laminat türüdür. Kırılgan, esnek olmayan ve pahalıdır.

Titanyum: Titanyum, dayanıklı özelliklere sahip daha pahalı bir seçimdir. Daha ağır hizmet tipi ve kaslı bisikletler titanyumdan yapılmıştır. Ayrıca titanyum, şok emilimi ve darbe direnci için iyi bir esneme kapasitesine sahiptir.

Çelik: Çeliğin neden alüminyumdan daha az popüler olduğunu düşünüyorsanız, bilmeniz gereken iki tür çelik olduğunu söyleyeyim.

Karbon çeliği veya yüksek gerilimli çelik güçlü, sert ve ağır hizmete uygundur. Çok fazla karbon çeliği bisiklet bulamazsınız, genelde arazi motosikletleri bu kadar sağlam bir yapıya sahiptir. Öte yandan, Chromoly çelik, karbon çeliğinden daha hafif ve duyarlıdır. Minimal süspansiyon ve dişli sistemi ile hafif bisikletlerde kullanılır.

Bisikletinizin şasi malzemesinin ne kadar doğru bir şekilde kıvrıldığını, toplendiğini ve kaynak yapıldığını bilmek büyük bir fark yaratır. Ne kadar güçlü olduğunuza ve bütçenize bağlı olarak, gelecekteki bisikletiniz için doğru çerçeve malzemesine karar verebilirsiniz.

Fren sistemleri(v-fren, disk-fren, hidrolik-fren)

sorunlu freni olan bisiklet kullanmak, sürücülerin kazalara ve ciddi yaralanmalarına neden olar. Bu tür tuzaklardan kaçınmak için frenlerinizin her zaman hassas ve verimli kalması gerekir. profesyonel bisikletçiler ve yeni başlayanlar arasında popülerlik kazanan birçok farklı fren türü var:

disk hidrolik kablo jant coaster ve sabit vitesli frenler tavsiyeler nasıl

Disk frenler: Disk frenler tüm hava koşulları için mükemmeldir. Bu frenlerde, kablo diskli frenler ve hidrolik disk frenler gibi çeşitli türler bulacaksınız. İlki, ikincisinden daha az karmaşıktır. daha güçlü bir vites sunduğu için çoğu bisiklet kablo diskli frenlere sahiptir. Öte yandan hidrolik disk frenler, kontrol için daha doğrudur. Ancak kablo diskli frenlere göre biraz bakım gerektirirler.

Güçlü durdurma gücü ve benzersiz sistemi için disk frenler, dağ, yol ve hibrit bisikletler için en iyi fren sistemlerinden biridir.

Jant frenleri: Jant frenleri, en verimli fren sistemi olmaları için disk frenlerin yanındadır. Çok az bakım gerektirirler ve değiştirilmeleri kolaydır. Jant frenleri, el kolları ve kablo yardımıyla doğrudan frene bağlanır. Böylece Farklı hava koşullarında disk frenler kadar iyi olmasalar da, her bir tutamağı çektiğinizde, kablo hafifçe hareket ederek baskı uygular ve yavaşlar.

Jant frenleri daha az karmaşıktır ve kullanımı daha kolaydır. ama, dağ bisikletleri için dayanıklılıktan yoksundurlar ve uygun değiller.

Kampana frenler: Sağlam ve sızdırmaz kampanalı frenler, az bakım gerektiren canavarlardır. Entegre ve kapalı tekerlek arka göbeği sayesinde, bunlar% 100 toza, suya, neme ve her türlü hava koşullarına dayanıklıdır. Dayanıklılık, onları jant ve disk frenlerden daha ağır hizmet haline getirir.

Bu frenlerin iyi tarafı, günlük kullanım için mükemmel olmalarıdır. Ancak, özellikle toprak yollarda dağ bisikletlerini durdurma gücünden yoksundurlar. bu frenler şehir ve hibrit bisikletler için daha uygundurlar.

Coaster frenler: Coaster frenler özellikle çocuk bisikletlerinde bulunan temel fren işlevi yapan bir fren türüdür. Bu frenlerde bisikleti yavaşlatmak için geriye doğru pedal çevirilir. Ayrıca, kabloları, kolları veya arka dişlileri dahi yoktur. Bir çocuk bisikleti arıyorsanız, coaster frenleri en iyi seçimdir çünkü el gücüne veya dayanıklılığa ihtiyaç duymadan bisikletin durmasını sağlar.

Coaster frenleri kullanmanın tek dezavantajı, uzak durmanız gereken belirli zeminlerdir. Örneğin, bir rapora göre, coaster frenleri yokuş aşağı eğimlerde iyi çalışmıyor.

Sabit vitesli frenler: çok az bulunan fren sistemi olduğu için bunu sona sakladım. Sabit vitesli frenlere sahip bisikletler nadiren görülür, çünkü bunlar boşta gitmezler ve güçlü bir durma gücü de sunmazlar. Adil olmak gerekirse, sabit dişli bir bisiklet çok az bakım gerektirir.

Sıradan bir biniciyseniz, en azından ön tekerleğe daha iyi kontrol için kablo disk frenleri monte etmelisiniz.

bu kadar! Belirli fren sistemlerinde dikkate alınması gereken önemli bir faktör seçtiğiniz sürüş ve bisiklet türüdür. sadece bisikletin fren sistemine kabaca bakarak bir bisikletin alınıp alınmadığına karar veremezsiniz.

Doğru Vites Seçimi

Standart yol ve hibrit bisikletlerde çok çeşitli vitesler var. Bazı bisikletler tek vitesli performans sunarken, bazıları 30 veya daha fazla vites sunar. Zincir halkaları, dişliler, kranklar ve dişlilerdeki diş sayısı üzerine inşa edilen bisikletin dişli sistemi daha karmaşık hale gelebilir.

Bisikletiniz için doğru vites sistemini düşünürken, emin olmanız gereken iki önemli faktör vardır. Güçlü bir bisikletçi değilseniz ise, çok vitesli bir bisiklet, rahat bir sürüş hızını sürdürmenize yardımcı olur. yani, aldığınız veya sahip olduğunuz vites sayısı, ne kadar güçlü olduğunuza ve ne tür bir arazide sürdüğünüze bağlıdır.

Bisikletinizi tepelerde ve engebeli arazide sürecekseniz, alabildiğiniz kadar çok vitese ihtiyacınız var. Düz yüzeyler veya kaldırımlar için düşük vitesleri seçmek, Bisikleti hafif ve kullanımı kolay hale getirir. Güçlü bir bisikletçiyseniz, çok fazla vitesli bisiklete binmek zorunda değilsiniz.

Tek dişli bisiklet kullanmak, fazladan ağırlığı azaltmak ve bakımı azaltmak dektir. Yarışlara katılan profesyonel bisikletçiler, daha popüler oldukları için genellikle tek vitesli bisikletlere binerler. Bu, düz arazide zahmetsiz vites değiştirme ve tutarlı pedal çevirme performansı sunar.

Ne satın aldığınıza bağlı olarak, her bisiklet türü kendi dişli denetimiyle birlikte gelir. İşte her birine hızlı bir bakış:

Dağ bisikletleri: Bildiğiniz gibi, dağ bisikletleri zorlu tırmanışlar ve yokuşlar için iyidir. Dağ bisikletlerinin çoğunda 9-11 arka dişli ve bir ila 3 ön zincir halkası vardır. Zincir halkalar, tepelere yumuşak tırmanışlar yapmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, dağ bisikletlerinde tek bir zincir halkasına sahip olmak, kaset üzerinde basit vites değiştirme olanağı sağlayabilir. Aynı zamanda bisikleti hafifletir ve acısız bir sürüş sağlar.

Yol Bisikletleri: Yol bisikletleri en az 18 vitesle gelir. Ancak, sahip olduğu zincir halkaları ve çarkların sayısına bağlı olarak 30 veya daha fazla vites içeren bazı yol bisikletleri bulacaksınız. Yeni başlayanlar ve orta düzeyler için, düşük vitesli bir yol bisiklet tercih etmelerni tavsiye ederiz. Düşük vitesleri çekici kılan şey, hangi arazide sürüyor olursanız olun tutarlı bir sürüş sunmasıdır.

Hibrit bisikletler: Hibrit bisiklete takılan dişli sistemi türü, yol bisikletlerine çok benzer. Daha yüksek viteslerde olduğu gibi kolayca daha düşük vitesler elde edebilirsiniz. Ancak araştırmalar, hibrit bisikletçilerin ekstra ağırlığı ve sürtünmeyi azaltmak için genellikle daha düşük vitesleri tercih ettiğini gösteriyor. Hibrit bisikletlerin çoğu kamplar, macera gezileri ve turlar için çıkar. Bu, daha fazla kamp malzemesi, yiyecek, su şişesi ve kıyafet anlamına gelir. Hibrit bisikletler, 3 ön zincir halkası veya küçük bir zincir halkası ile en iyi performansı gösterir. Arka tarafa 34 dişli bir kaset ekleyin, hem gezinti hem de yokuş sürüşü kolayaca yaparsınız.

amortisör ve süspansiyon sistemi

ister ön ister arka Süspansiyon sistemi, araziden bağımsız olarak yumuşak bir sürüş sağlar. Ancak, istediğiniz bisiklet türüne bağlı olarak her türün kendi artıları ve eksileri vardır.

Bisikletinizle birlikte doğru bir süspansiyon ve amotisör sistemi seçme hakkında bilmeniz gerekenler:

Ön süspansiyon: Çoğu hibrit ve dağ bisikleti yalnızca ön amotisör sunar. Zahmetsiz ve akıcı sürüşler için daha dayanıklı bir alternatiftir. Bu nedenle, engebeli bir arazide gidiyorsanız veya düz bir yüzeyde seyrediyorsanız, ön süspansiyona sahip olmak tutarlı hız ve kadansı koruyabilir. En büyük avantajlarından biri de minimum bakım gerektirmeleri ve tam süspansiyon (ön ve arka) olanlardan daha uygun fiyatlı olmalarıdır.

Dolayısıyla, yol boyunca tepeleri ve çukurları idare edebilecek bir dağ bisiklet istiyorsunuz ise, ön süspansiyonlu bisikletleri tercih etmek çok önemlidir.

Tam süspansiyon: Tam süspansiyon, hem ön hem de arka süspansiyona sahip olduğunuz zamandır. Bu, ister toprak yolda ister kaldırımda olun, bisikletin hem önden hem de arkadan gelen şoku emdiği anlamına gelir. Tam süspansiyonlu bisiklet, hem bisiklete hem de pedal çevirme kuvvetine ağırlık katar, ancak düzensiz bir yolda sürerken daha iyi konfor sunar.

Tam süspansiyonlu bisikletlerin zorlu arazide sürerken titreşimi azalttığı bilinmektedir. oda istediğiniz anda pedal çevirme dengesini artırır. Ayrıca, daha az pedal çevirme kuvveti sunar, bu da bacak kaslarına daha az baskı anlamına gelir.

Süspansiyonsuz: Süspansiyonsuz bisiklete ihtiyaç duymanızın tek nedeni, diğer vitesler için fazla ağırlığı çıkarmak istediğiniz zamandır. Tam süspansiyona sahip olmak, hızlandırılmış pedal çevirmeyi daha az verimli hale getirebilir ve bazen durgun hale getirebilir. Özellikle onu genel işe gidip gelirken veya gezmek için kullandığınızda tavsiye etmiyoruz. Böyle bir amaç için, en iyi yol arkadaşınız hafif ve çekilebilir bir bisiklettir. Bütçe ve uygun fiyat bisikletleri de Ucuz ve dengeli kalmak için tipik olarak süspansiyon içermezler.

Tam süspansiyonlu bisiklet satın alan insanlar, kayıtsız direksiyon yerine güce odaklanmak için bir adım daha atıyor.

Hangi Gidon sizin için daha iyi?

Doğru gidon şeklini bulmak, rahat ve zahmetsiz bisiklet sürmenin en önemli unsurudur. Piyasada pek çok farklı bisiklet türü mevcut olduğundan, beğenmediğiniz bir gidonu olan bisikleti almayın. Yanlış şekillendirilmiş bir gidon uzun vadede bilek, sırt ve omurga sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, ilk seferinde bisiklet pozisyonunuzu doğru yapmak çok önemlidir. işte farklı gidon türleri ve en iyi özellikleri:

Bırakma(drop) çubuğu: Düşürme çubukları yol bisikletlerinde harika çalışır. Hafif hissederler ve etkileyici aerodinamik özellikler sunarlar. Düşme çubukları daha şık ve diğer gidonlardan daha basittir, bu da onları piyasadaki en popüler olanı yapar. Daha iyi manevra kabiliyetine izin verirler, ancak sırt kaslarınıza biraz baskı uygulayabilirler.

Düz(straight) çubuk: Hibrit bisikletçiler düz çubukları kullanmayı sever, ancak bunları çok seçici dağ ve yol bisikletlerinde bulacaksınız. Bu gidonun güçlü, ağır hizmet tipi ve yapılandırılmış özelliklerini seçmemeniz için hiçbir neden yok. Omuzlarınız, kollarınız ve bileklerinizdeki baskıyı hafifleterek daha duyarlı bir pozisyon sunar.

Yükseltici(riser) çubuk: Yükseltici çubuklar dağ bisikletçileri arasında popülerdir. Adından da anlaşılacağı gibi, diğer gidonlardan daha yüksekte ve koltuğa daha yakındır. Bu, iyi bir direksiyon ve bisiklet kontrolü istediğinizde onları daha rahat ve uygun hale getirir.

Bıyık(mustache) çubuğu: Bu en az yaygın olanı olabilir, ancak yetersiz değildir. Bazı dağ ve yol bisikletlerinde bir bıyık barı bulacaksınız. Ve çok yönlü el pozisyonlarını barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Sürüş sırasında dik pozisyonunuzu korumak istiyorsanız, bir bıyık çubuğu sırt ve omuz kaslarınızdaki tüm gerginliği gidermenize yardımcı olabilir.

Test sürüş yapın!

Bisiklet satın almadan önce, hiçbir şey, kısa bir test sürüşüne çıkmanın avantajlarından daha iyi olamaz. Çoğu zaman tek bir test sürüşü tarzınızı seçmek yeterli olacaktır. Bisikletiniz ile bir tur atarak, bisikletin konfor seviyesi, dayanıklılığı ve manevra kabiliyetine hakim olursunuz.

Son Haber: Samsung Galaxy A72 Akıllı telefen 2021 özellikleri açıklandı

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.