Sigorta nedir? ne işe yarar? ve nasıl çalışır

Sigorta nedir? sigorta hizmet sektörünün en önemli dallarından biridir ve diğer sektörlerin ve kişilerin güvenli ve öngörülebilir planlarını destekler. Sigorta satın almak çok zor olmamalı. evet, Sigorta almadan önce düşünmeniz gereken çok şey var ama unutmayın, yalnız değilsiniz.

Sigorta sağlayıcınız size bir poliçe belgesinden çok daha fazlasını söyleyebilir. Risk yönetimi uzmanları, aracılar ve uzmanlar size sigorta hakkında ihtiyacınız olan bilgileri verebilir. ancak genellikle tarafsız değildirler ve sizi belirli sigorta şirketlerine ve sigorta türlerine yönlendirmeye çalışacaklardır. bu yüzden önce sigorta konularını anlamak için biraz zaman ayırın ve yatırımınızın sağlam olduğundan emin olun.

Sigorta ile ilgili terimler

Sigortacılık, hizmet sektörünün en önemli bölümlerindendir, ve diğer sektörlerin ve insanların güvenli ve öngörülebilir planlarını destekler. Konuya girmeden önce Sigorta ile ilgili bazı terimlerin tanımlarını yaparsak daha yararlı olacak.

 • Sigorta bir geri ödeme sözleşmesidir. Örneğin, yangın, kasırga ve deprem gibi belirli tehlikelerden kaynaklanan kayıpları geri ödüyor.
 • Sigortacı, geri ödeme sözü veren şirket veya kişidir.
 • Sigortalı, hayat sigortası hariç diğer sigorta çeşitlerinde ödemeyi alan kişidir, hayat sigortasınad, ödeme, sözleşmesinde adı geçen yararlanıcıya gider.
 • Lehdar / Menfaatdar sigortadan faydalanacak kişidir, genelde sigortalının kendisi olur, hayat sigortasında pliçede belirlenmiş kişi olur.
 • Prim, sigorta almak için sigortacı firmaya ödediğiniz paradır ve genelde yıllık veya 6 aylık ödenir.
 • poliçe sigorta Sözleşmesine denir.
 • Riziko sigortalının başına gelecek olaylar, riskler veya tehlikelere denir.
 • Teminat, sigortalı bir zarara uğradığında, sigortacının vereceği güvencedir, güvence farklı şeyler olabilir, para ise, ödenecek miktara Tazminat denir.
 • Acente sigorta şirketinin farklı yerlerdeki bayisidir, sigorta şirketi tarafından sizinle sözleşme imzalar ve Riziko durumunda size teminat veya tazminat öder.
 • Broker, Acente’nin tersine sigortacının tarafında olan, en iyi ve uygun sigorta seçiminde yardımcı olan ve hasar durumunda, sigortacının haklarını koruyan kişi veya firmadır, örnek olarak Sigortam net firması ve sitesi Broker sayılır.
 • Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı sigorta oranlarını, poliçe standartlarını, rezervleri ve sektörün diğer yönlerini denetler.

Sigorta ne işe yarar, sigortaya ihtiyacım var mı?

Sigorta nedir ne işe yarar nasıl çalışır pirim poliçe indirilebilir firma

Sigorta yaparak hayatınızdaki risklerin tehilike ve yönetim yükünü üstünüzden atıp sigorta firmasına taşıyorsunuz, mesela bir aracınız varsa her zaman kaza yapma risikiniz var ve bu riski düşünmek zorundasınız, o riske karşı yeterli tasarrufunuz bulunmalıdır ki kaza olursa mağdur duruma düşmeyesiniz, bunu yönetmek ve düşünmek herkesin üzerine bir yük olur. bu yükü üstünüzden atıp, bu riskin yönetimini daha profesyonel bir ekipe bırakarak, daya kolay ve mutlu yaşama sahip olabilirsiniz, işte sigorta firmaları bunun için var, siz ayda veya yılda küçük bir prim ödeyerek, ilgili risk ve onun yaratacağı mağduriyet yükünü üstünüzden atıp sigorta firmasına bırakırsınız, trafik sigortanız varsa, kaza durumunda karşı tarafa verdiğiniz mali ve cani zararı sigorta firması karşılar, veya kasko sigortanız varsa, kazadan siz sorumlu olsanız bile sizin zararınızı yine de sigorta firması karşılar, başka sigorta türleri de aynı işlem ve mantık ile çalışır.

Sigorta Sistemi Nasıl Çalışır?

Sigorta iki ana kategoriye ayrılır:

 • Mülkiyet (Araba, Ev, İş ve …) ve Kaza sigortası (P&C), Mülkiyet ve kaza sigortası, işletmeleri ve bireyleri hem fiziksel hem de finansal kayıplara ve eşyalarına veya varlıklarına ilişkin risklere karşı korur.
 • Hayat ve Sağlık sigortası, Hayat ve sağlık sigortası, insanları erken ölüm, hastalık veya hastalık nedeniyle maddi kayıplara karşı sigortalar.

To protect agKayıp ve riske karşı korumak için:

 • Sigorta şirketi, evinizi, işinizi, arabanızı, Yaşamınızı veya Sağlığınızı kapsama riskini kabul etmek için yıllık bir maliyet veya prim tahmin eder. Primler, sigorta şirketlerinin gelecek yılın talepleri için ne kadar ödemeleri gerektiğini düşündüklerine dayanmaktadır.
 • Aylık veya yıllık olarak, bu riski sizin adınıza üstlendiği için sigortacınıza bir prim ödersiniz.
 • Sigorta şirketiniz tüm primleri büyük bir havuza koyar. Sigortanız yıllık bir sözleşmedir, bu nedenle havuz her seferinde yalnızca bir yıl çalışır.
 • Sigorta şirketiniz, o yıl birkaç davacının kayıplarını ödemek için birden fazla prim havuzu kullanır.
 • Bir talepte bulunmazsanız paranızı geri alamazsınız; bunun yerine aynı sigorta şirketi ile sigorta yaptıran diğer sigortalıların primleri ile havuzlanır. Bir talepte bulunursanız, para poliçe sahiplerinin prim havuzundan gelir.
en iyi sigorta firmasi hangisi nasıl hayat trafik kasko konut kasko sağlık hesaplama

Sık Sorulan Sorular (SSS)

 1. Basit bir deyişle sigorta nedir?
  Sigorta, bir şirkete para ödediğiniz bir düzenlemedir ve size hoş olmayan bir şey olursa, örneğin mülkünüzün çalınması veya hasar görmesi veya ciddi bir hastalığa yakalanmanız durumunda size para öderler.
 2. sigorta primi ne demek?
  bir sigorta şirketine sigorta için tek bir ödeme olarak veya bir dizi yıllık veya aylık ödemelerden biri olarak ödediğiniz, üzerinde anlaşmaya varılmış bir miktar para
 3. Sigorta primi vergisi nedir?
  Sigorta Primi Vergisi (IPT), çoğu genel sigorta primi veya potansiyel prim için geçerli olan KDV gibi sigortacılara uygulanan bir vergidir. Sigortacınız primi sizden tahsil ettikten sonra vergi doğrudan Devlete ödenir.
 4. Sigorta primi finansmanı nedir?
  bir sigorta priminin maliyetini karşılamak için bir kişiye veya şirkete borç verilmesidir. Prim finansmanı kredileri genellikle bir prim finansman şirketi olarak bilinen bir üçüncü şahıs finans kuruluşu tarafından sağlanır; ancak sigorta şirketleri ve sigorta aracı kurumları zaman zaman prim finansmanı platformları aracılığıyla prim finansmanı hizmeti vermektedir. Prim finansmanı, esas olarak, mal ve kaza sigortasından farklı olarak hayat sigortasının finansmanına ayrılmıştır.
 5. Sigorta primi finansmanı nedir?
  Sigorta primi finansmanı, yıllık sigorta primlerinizi esnek bir geri ödeme planı ile ödemenize ve işletme sermayenizi işletmenizde tutmanıza olanak tanır.
 6. sigorta poliçesi nedir?
  Bir sigorta poliçesi/planı, bir kişi (Poliçe Sahibi) ile bir sigorta şirketi (Sağlayıcı) arasındaki bir iletişimdir. … Sigortacı, olası bir durumda sigortalıya/vekil adayına sigorta şartlarına bağlı olarak toplu bir meblağ sağlar.
 7. sigorta poliçe numarası nedir?
  Sigorta poliçe numarası, her poliçe sahibine sigorta poliçesini tanımlaması için verilen benzersiz bir numaradır. Araç sigorta poliçenizi ve kapsamını tanımak için referans numarası olarak kullanılır.
 8. sigorta poliçesi sahibi nedir?
  Sigorta poliçesi sahibi, sigorta poliçesini satın alan kişidir ve bu poliçede tanımlanan tüm avantajlardan yararlanır. Politikada değişiklik yapmalarına veya iptal etmelerine izin verilir. Poliçe sahibi ayrıca poliçeye daha fazla kişi ekleme seçeneğine de sahiptir, ardından bu kişiler de sigorta kapsamına girer.
 9. sigorta poliçesi yaşam döngüsü nedir
  Sigorta poliçesi yaşam döngüsü, bir sigorta poliçesinin nasıl hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi gerektiğini anlatan bir süreçtir. Kesin olarak tanımlanmış pratik bir süreçten ziyade politikaya yeni başlayanlar için didaktik bir rehber olarak hizmet eder.
 10. sigortadan düşülebilir ne demek?
  İndirilebilir, birçok sigorta kapsamı türünün önemli bir özelliğidir. Kapsanan bir hak talebi için kendi cebinizden ödediğiniz para miktarıdır. Genellikle ev sahipleri, kiracılar ve otomobil sigortası poliçelerinde belirli teminatlar için indirimler bulacaksınız.
 11. sigorta talebi nedir?
  Bir talep, yalnızca sağlayıcınıza yapılan bir taleptir. Bir hak talebinde bulunduğunuzda, mülkünüz hasar gördü veya yaralandınız. Yalnızca politikanızda listelenen adlandırılmış tehlikelerden birinin neden olduğu bir şeyi talep edebilirsiniz. Poliçeniz sizi kayıp veya zararları kapsar ve tazmin eder. Talep, varsa masraflardan payınızı ödedikten sonra bu tazminatın talep edilmesidir.

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.