Buzdolabı Alırken Dikkat edilmesi gerekenler, tavsiye ve fiyat, tavsiye ve yorum


Buzdolabının çalışmasını ve nasıl soğutmasını anlamak size buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir konusunda yardımcı olacak. bunu anlatmak için basit bir örnek ile ilerleyeyim. İnsan vücudu çalıştığında veya spor yaptığında çok enerji tüketir ve vücut sıcaklaşır. vücudumuz bunu önlemek için terler. ter derimizde buhar olur ve vücudumuz serinler. yani bir sıvı buhar olduğunda dışındaki sıcaklığı emer ve orayı soğutur. Bunun tam tersi de var gaz halinde olan bir maddeyi sıvıya çevirdiğinizde dışarıya ısı bırakır. Buzdolabı da aynı mantık ile çalışıyor. kompresör dediğimiz alet, buzdolabında kullanılan gazı cihaz’ın dışında(arka kısmında) basınç gücü ile sıvılaştırıyor(ve mutfağımıza ısı bırakıyor). Sonra o sıvı gaz, buzdolabının içindeki borulara gönderiliyor. Cihaz’ın içindeki sıvı orada gaz haline dönüyor. Sıvı gaza dönerken, buzdolabının içindeki ısıyı emip orayı serinletiyor, sonrada bir daha kompresöre gidip döngü baştan başlıyor.

Buzdolabı Alırken Dikkat edilmesi gerekenler fiyat tavsiye yorum

1- Kompresör, 2- Yoğuşturucu (kondenser), 3- Termostat, 4- Isı değiştirici, 5- Buharlaştırıcı (evaporatör)


Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmeli

çoğu zaman buzdolabı almak istediğimizde sadece markasına bakıyoruz ve en ünlü markaları tercih ediyoruz, Bosch, Samsung ve Arçelik gibi ünlü markalar, iyi oldukları kader fiyatları da yüksektir, eğer butcemiz düşük ise diğer markaları araştırıp kendimize uygun, sağlam ve şık buzdolabı bulabiliriz.

Buzdolabi türü

buzdolabi fiyat tavsiye yorum

Tek kapılı buzdolabı

genelde küçük boyutlarda olur, dondurucu bölüm dolabın içinde barındırılıyor

çif kapılı buzdolabı fiyatlar tavsiyeler öneriler

Çift kapılı buzdolabı

dondurucu ve soğutucunun kapıları farklı olur, üstte dondurucu kapıları, altta soğutucu kapıları olur

kombi tipi buzdolabı yorumlar

Kombi Tipi Buzdolabı

çıft kapılı buz dolabı gibi ama dondurucu altta, soğutucu üstte olur, böyle olunca günlük gıdaları almak için eğilmek zorunda klmıyorsunuz.

tavsiye yorum gardrop tipi buzdolabı

Gardrop Buzdolabı

bu buzdolaplarında 2 kapı yanyana olur, 2 kapılı ve 2 kapılı türleri var, genelde daha buyuk ölçülere sahip buzdolabıdır

ölçüleri ve hacmi

Çift Kapılı buzdolabı ölçüler nasıl
Çift Kapılı Buzdolabı Ölçüler
Bottom Freezer kombi tipi buzdolabı ölçüler tavsiyeler yorumlar
Kombi Tipi Buzdolabı Ölçüleri
side by side gardrop tipi buzdolabı ölçü tavsiye
Gardrop-Puzzle Buzdolabı Ölçüleri
french door fransız tipi buzdolabı ölçüsü hacmi boyutu
Fransız Tipi Buzdolabı Ölçüleri

her 1inç=2.54 cm

 • Çift Kapılı Buzdolapları: 28 3/4 – 32 3/4 inç genişliğinde, 61 3 / 4- – 66 1/4 inç yüksekliğinde ve 28 3/4 – 34 1/2 inç derinliğinde
 • Kombi Tipi Buzdolapları: 29 1/2 ila 32 3/4 inç genişliğinde, 67 ila 70 inç yüksekliğinde ve 33 3/8 inç derinliğinde
 • Gardrop – Puzzle tipi Buzdolabı: 32 3/4 ila 39 3/4 inç genişliğinde, 65 7/8 ila 71 1/4 inç yüksekliğinde ve 29 3/4 ila 31 1/4 inç derinlik
 • Fransız Kapılı Buzdolapları: 29 1/2 ila 36 inç genişliğinde, 68 1/2 ila 70 1/8 inç yüksekliğinde ve 29 3/8 ila 34 5/8-inç derinliğinde

Buz dolabının hacmi ve ölçüleri ne kader buyuk olursa tabi ki daha avantajlıdır. ama kaç kişi olduğunuzu ve ne kader gıda barındıracağınızı düşünerek daha az hacimli buzdolablarını tercih edebilirsiniz. buz dolabının hacim ile fiyatları direk ilişkilidir, ne kader hacmi yüksek ise tabi o kader fiyatı da yüksek olacak. birde kiracısınız ise, büyük ölçülü buzdolabı tavsiye olmuyor, bir daha düşünün çünkü çoğu evlerin mutfaklarında sığmaz ve buzdolabınızı salona koymak zorunda kalırsınız.

enerji sınıfı

bu günlerde tüm yeni buzdolaplarının enerji sınıfı zaten A ve daha fazlasıdır. ama A sınıfı ile A++++ sınıfının da enerji tüketiminde çok uçurum farkı yok. en önemlisi tükettiği kwh’di yani 1 saat’da kaç kw elekterik kullanıyor. bunu öğrenip o buzdolabı için 1 yılda kaç lira elekterik parası ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.


Buzdolabi Tavsiyeleri

Gardrop tipi Buzdolabı’ları yorumlar nasıl?

Yeni bir buzdolabı alma zamanı geldiğinde, bazı tüketiciler, üstte dondurucu ve altında buzdolabı bulunan daha geleneksel tarzdan ziyade, buzdolabı ve dondurucu bölümleri Side by Side olan bir modeli tercih ediyor. Birçok uzmanlar ve gerçek kullanıcıların yorum ve tavsiyelerinde Side by Side buzdolaplarının görünümünü tavsiye ettiklerini görüyoruz, ancak bu tarz kolaylık, verimlilik ve erişilebilirlik açısından her zaman doğru seçim mi? Gardrob tipi buzdolabının avantaj ve dezavantajlarını anlamak, bu tarzın sizin için doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Gardrob tipi(Side by Side) – Avantajları

Üzerinde dondurucu bulunan buzdolaplarıyla karşılaştırıldığında, Side by Side düzenlemenin bazı belirgin avantajları vardır, örneğin:

 • Sık kullanılan eşyalar, en uygun seviyeye yerleştirilebilir : Atıştırmalıklar ve içecekler için sürekli buzdolabını açan çocuklarınız varsa, bu eşyaların kolayca erişilebilecek bir yerde olması, istediklerini almaya çalışırken kapıyı açık tutmak için daha az zaman anlamına gelir. Tersine, küçük çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamayı tercih ettiğiniz yiyecekler veya içecekler varsa, onları daha yüksek bir rafa yerleştirme esnekliğine sahipsiniz.
 • Dondurucudaki yiyeceklerin gömülmez ve kaybolmaz : Gerekli bir maddeyi bulmak için dondurucuya dalmak ya da sadece buzdolabında ne olduğunu görmeye çalışmak sinir bozucu olabilir. Dondurucunun yanda olması önemli bir raf alanı sunarak herkesin seçimini bulmayı ve erişmeyi kolaylaştırır. Bazıları, dondurucuda gezinmeyi daha çekici hale getirerek enerji verimliliklerini kaybedip kaybedemeyeceklerini merak etse de, popüler öğelerin daha kolay bulunmasını sağlayarak ve dondurucu yanması nedeniyle atılan yiyecekleri azaltarak olası kayıpların telafi edilmesi muhtemeldir.
 • Kapıların açılması için daha az alana ihtiyaç vardır: Alanın önemli olduğu mutfaklarda, daha az süpürme alanı gerektiren kapılara sahip olmak kesin bir artıdır.
 • Kapıdan su ve buz boşaltılabilir: Side by Side buzdolabının belki de en popüler faydası, kapıları açmadan talep üzerine su ve buz alabilme yeteneğidir. Çoğu tüketici, bu ilave rahatlığın tek başına Side by Side, özellikle de dağıtım sırasında kapıları kapalı bırakabilmekten kaynaklanan maliyet tasarrufunu hesaba katarken, tercih edilen model yaptığını düşünüyor.

Gardrob tipi(Side by Side) – Dezavantajlar

Gardrob tipi buzdolaplarının birçok avantajına rağmen, herhangi bir satın alma kararını hesaba katmanız gereken birkaç dezavantajı vardır. en önemli paramaterelerden bir genelde gardrob tip buzdolaplarının fiyatı yüksektir, diğer dezavantajlar:

 • Buz ve su sebilleri bakım gerektirir: Dağıtıcıları istediğiniz için side-by-side bir cihaz seçerseniz, ilk dikkat, buzdolabının yerleştirileceği alanın su için su tesisatı olduğundan emin olmaktır. Bazı eski evlerde veya apartmanlarda bu bir sorun oluşturabilir. Ayrıca, su hatları ve filtrelerin bakıma ihtiyacı vardır, bu nedenle gerekirse filtreleri değiştirmeye veya su hatlarını tamir ettirmeye hazır olduğunuzdan emin olun.
 • Gardrob tipi buzdolapları, genellikle daha geniştir: Bazı modeller dar bir alana sığacak kadar küçük olsa da, üst stildeki dondurucu üzerinde Side by Side daha küçük bir buzdolabı seçerek daha fazla buzdolabı kapasitesinden vazgeçebilirsiniz. İstediğiniz model için yeterli alan olduğundan emin olmak için dikkatlice ölçün. Daha büyük bir buzdolabı için yeterli genişliğe sahip olmak için yeniden modellemeniz gerektiğine karar verirseniz, buna yer açmak için sayaç alanını kaybetmenin ne anlama geldiğini düşünün.
 • büyük tavalar ve tabaklar sığmayabilir :Side by Side buzdolabının birçok faydası olsa da, tüketicilerden gelen en büyük şikayet, daha büyük parçalar için yer olmamasıdır. Özellikle tatil yemekleri, hindi veya kızartma tavasında yemek artıkları için yeterli yer olmadığında bir sorun teşkil eder. Bazen kapasiteyi artırmak için raflar yeniden düzenlenebilir, ancak bazen büyük parçalar sığmayabilir. Çoğu aile günlük olarak bu tür bir odaya ihtiyaç duymasa da, alanın sorun haline gelebileceği zamanlar için akılda tutulması gerekir.

Yeni bir buzdolabına yatırım yaptığınızda, bu cihazın uzun yıllar evinizde olmasını beklersiniz. Doğru satın alma kararını verdiğinizden emin olmak için, teslim etmeden önce Side by Side bir buzdolabının artılarını ve eksilerini bilmek öder.


Akıllı Buzdolabı nasıl? avantajları ve dezavantajları:

avantajlar

Buzdolapları her yıl en son modellerle daha akıllı hale geliyor ve hatta market alışverişinde size yardımcı oluyor ve arkadaşlarınızla iletişim halinde kalıyor. Samsung Aile Habı, tüm bunları ve daha fazlasını yapan en yeni teknolojidir. diğer markalar da ona yetişmeye çalışıyor. Bu akıllı buzdolapları daha çok tabletlere benzeyen dokunmatik ekranlarla birlikte gelir. Aslında, bir tablet ile yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi ve buzdolabınızın sıcaklık ve nem ayarlarını kontrol etmek gibi daha fazlasını yapmanızı sağlarlar. Ekranda aile takviminizi sergileyebilir, notlar ve hatırlatıcılar yazabilir ve en sevdiğiniz resimleri görüntüleyebilirsiniz. Bazı markalar ayrıca, buzdolabının en sevdiğiniz müziği çalmasına ve kapı her kapandığında fotoğraf çekmesine olanak tanıyan hoparlörler ve kameralar içerir. Bu resimler, mağazadayken alışveriş listenizde unutmuş olabileceğiniz şeyleri telefonunuzda görmenizi veya eşinize ketçapın nerede olduğunu, kalkıp onlar için bulmak zorunda kalmadan bildirmenizi sağlar. Bazılarında, yerel bir mağazadan yiyecek siparişi bile verebilirsiniz.

dezavantajlar

İlk eksi, bu akıllı buzdolaplarının geleneksel buzdolaplarından çok daha pahalı olması ve bakım ve tamiri de öyle. WiFi özelliği ile akıllı buzdolabınız saldırıya uğrayabilir veya bir virüs bulaşabilir; bu, e-postanız veya sosyal medya gibi ona erişim izni verdiğiniz her şeyin risk altında olabileceği anlamına gelir. Bu ekstra özelliklerle ilgili diğer bir sorun, yalnızca bir veya iki yıl sonra birçok markanın en yeni buzdolabını geliştirip odaklarını ona çevirirken güvenlik güncellemelerini durdurmasıdır. Bu, onu yalnızca bir saldırıya karşı daha savunmasız hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda satın aldığınız sırada sunulan hizmetlere ve özelliklere erişimi de ortadan kaldırabilir.

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.